Szkolenie online w Centrum Organizacji Szkoleń zakończone jest certyfikatem.
Zachowania autodestrukcyjne, w tym samobójstwa dzieci i młodzieży
Okres dorastania jest niezwykle trudny dla dzieci i młodzieży, dlatego potrzebują oni wsparcia świadomych dorosłych, którzy wiedzą, jak rozpoznać symptomy wskazujące na to, że młody człowiek znalazł się w kryzysie, a także umieją mu pomóc. W świecie ciągłych zmian, nieprzewidywalności, ogromnej ilości informacji młodzi ludzie szczególnie potrzebują zrozumienia, a często nawet pomocy ze strony dorosłych. Jeśli tego nie otrzymują, podejmują zachowania ryzykowne, autodestrukcyjne, a także próby samobójcze. Jest to ich zdaniem jedyna szansa, by ukoić ból psychiczny, który staje się nie do wytrzymania.
Program szkolenia na żywo
- Negatywne doświadczenia a zachowania szkodliwe dla zdrowia
- Zachowania autodestrukcyjne
- Funkcje autoagresji
- Skłonności do autoagresji
- Próby samobójcze
- Samobójstwa i ich rodzaje
- Typy zachowań samobójczych
- Cechy wspólne samobójców
- Podwyższone ryzyko podejmowania zachowań autodestrukcyjnych
- Etapy samobójstwa
- Zapobieganie autodestrukcji
- Zachowania samobójcze a rzeczywistość szkolna
- Działania prewencyjne
- Psychologiczne czynniki ryzyka samobójstwa
- Ocena ryzyka samobójstwa
- Postępowanie po próbie samobójczej
- Zalecenia dla dorosłych
- Interwencja kryzysowa
- Objawy kryzysu
- Ból społeczny
- Budowanie relacji wygrany-wygrany
Opis szkolenia
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, dlaczego młodzi ludzie tak często podejmują ryzykowne zachowania, w tym autodestrukcyjne i próby samobójcze, jak zauważyć, że przeżywają kryzys, jak reagować na to, gdy uszkadzają swoje ciało lub targają się na swoje życie, jakie działania prewencyjne podejmować, by dzieci i młodzież potrafili radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Korzyści ze szkolenia w Centrum Organizacji Szkoleń
- Wiedza z zakresu profilaktyki i działania w sytuacjach ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży, w tym podejmowania prób samobójczych.
- Wiedza praktyczną sprawdzoną przez dr Adrianę Kloskowską, a opartą na naukowych badaniach – odwołania do literatury, badań, doświadczeń praktyka – pedagoga specjalnego z 18-letnim doświadczeniem.
- Impuls do pogłębiania wiedzy z zakresu wspomagania dzieci i młodzieży w sytuacjach kryzysowych.
Dla kogo jest to szkolenie
- Nauczyciele przedszkoli i szkół,
- Pedagodzy specjalni,
- Psychologowie,
- Pedagodzy szkolni,
Prowadząca
Adrianna Kloskowska
Jestem pedagogiem w szkole podstawowej, doradcą zawodowym, nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Posiadam bogate doświadczenie w pracy pedagogicznej i szkoleniowej. Jestem nauczycielem przedmiotów zawodowych z zakresu administracji. Od lat prowadzę kursy na kierowników i wychowawców wycieczek, a także szkolenia dla rad pedagogicznych. Główne obszary działań to umiejętności miękkie i kluczowe, technik uczenia, nowoczesnych metod nauczania, kodowania, elementów TIK, pomocy psychologiczno – pedagogicznej oraz wsparcia placówek i nauczycieli. Jestem trenerem metod efektywnego uczenia się. Pomagam również uczniom w pracy nad stresem, autoprezentacją czy asertywnością. Regularny rozwój jest dla mnie bardzo ważny, dlatego systematycznie się doszkalam, biorąc udział w warsztatach dotyczących bajkoterapii, eksperymentów przyrodniczych, neurodydaktyki w edukacji. Dzięki temu mogę wzbogacać własny arsenał narzędzi szkoleniowych.